Jak prowadzić sprzedaż materiałów pirotechnicznych?
Sklep z fajerwerkami musi spełnić szereg wymogów prawnych, nakładanych na niego przez rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 2003 roku, związane z bezpieczeństwem i higieną pracy przy produkcji, transporcie wewnątrz zakładowym oraz obrocie materiałami wybuchowymi, jak również w zgodzie z przepisami przeciwpożarowymi.
Różnica między sprzedażą detaliczną a profesjonalną
Warto również wspomnieć, że nie każde fajerwerki podlegają pod te przepisy. Materiały, które wymagają posiadania koncesji (a więc przeznaczone do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych – na przykład wykonywanych na różnego rodzaju festynach i innych imprezach masowych) podlegają regulacjom rozporządzenia Ministra Gospodarki z 2002 roku.
Każdorazowo, bez względu na przeznaczenie materiałów pirotechnicznych, ich przechowywanie oraz sprzedaż powinny być dokonywane z najwyższą ostrożnością. Należy mieć na uwadze, że ryzyko związane z tego typu towarami jest znacznie wyższe, dlatego też środki ostrożności również powinny być większe.
Jakie wymogi należy spełnić aby sprzedawać fajerwerki?
Sklep z pirotechniką, który chce wprowadzić do obrotu materiały pirotechniczne w ilości nieprzekraczające 1 tony, musi spełnić kilka wymogów, aby móc sprzedawać fajerwerki. Oznacza to między innymi konieczność:
– pożarowego oddzielenia pomieszczeń, w których będą przechowywane środki pirotechniczne,
– odpowiedniego zabezpieczenia pomieszczenia (minimum poprzez wentylację grawitacyjną),
– dostosowania instalacji elektrycznych do wymogów, jakie muszą spełniać miejsca zagrożone pożarowo,
– zakaz stosowania ogrzewania elektrycznego w pomieszczeniach magazynowych.
To tylko część wymogów, jakie musi spełnić przedsiębiorca. Dodatkowo, obowiązuje absolutny zakaz przechowywania fajerwerków w innym opakowaniu niż fabryczne oraz rozdzielania zawartości opakowania.
Ile wyrobów może przechowywać sklep z pirotechniką?
Zgodnie z przepisami, ilość fajerwerków w jednym pomieszczeniu jest uzależniona od jego rodzaju. I tak w pomieszczeniach magazynowych (służących wyłącznie do przechowywania wyrobów, nie ich sprzedaży) może znajdować się w tym samym czasie nie więcej niż tona materiałów pirotechnicznych.
W magazynie znajdującym się na zapleczu sklepu ilość ta nie może przekraczać 300kg, a na samym sklepie w tym samym czasie znajdować się może maksymalnie 100 kg wyrobów. Kwestią oczywistą jest, że wyroby pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim i obowiązuje bezwzględny zakaz wypróbowywania produktów w pomieszczeniach zamkniętych.